Lasīšanas Laiks:3 Minute(-s), 7 Sekunde(-s)

Militārās pārtikas iepirkumu lietā, kuru izmeklē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), uz aizstāvību pienākas divi iepirkumu komisijas locekļi, uzņēmuma pārstāvis un bijušā aizsardzības ministra padomnieks.

Šajā kriminālprocesā neviena persona netika atbrīvota pret drošības naudu. Plašāku informāciju par kriminālprocesā iesaistītajām personām birojs šobrīd sniegt nevar.

Valsts aizsardzības loģistikas un apgādes centra (VALIC) rīkoto iepirkumu komisiju vadīja Ēriks Ezeriņš, bet komisijas priekšsēdētāja vietniece bija Rinalda Grīna.

Komisijā bija Imants Freibergs, Kārlis Sudrabs, Sanita Vaidere, Ervīns Skudra, Inga Akmeņkalna-Avana un toreizējā aizsardzības ministra Arta Pabrika padomnieks Valdis Verners. Komisijas loceklis Igors Marčenko strādāja no 2021.gada 18.oktobra līdz 2022.gada 21.martam.

LETA pārliecinājās, ka Ezeriņa telefons ir izslēgts kopš 16.marta. Tas pats tagad ir ar Vernera telefonu. Pēdējais gan 16.martā, kad KNAB paziņoja par trīs personu aizturēšanu šajā lietā, aģentūrai LETA sacīja, ka aģentūra ar viņu par pirkumu nav sazinājusies, viņš nav meklēts, kā arī uzzinājis par aizturēšanas uzsākšanu. krimināllieta no medijiem. Vienlaikus Verners atkārtoja, ka nav veicis nekādas pretlikumīgas darbības no savas puses un ir gatavs sazināties ar KNAB, ja departamentam būs nepieciešami viņa paskaidrojumi.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš parakstīja rezolūciju, uzdodot Aizsardzības ministrijai izvērtēt iespēju lauzt līgumu par pārtikas piegādi Latvijas armijai ar uzvarētāju uzņēmumu Zītari LZ, vienlaikus nodrošinot pārtikas piegādes nepārtrauktību.

Premjers uzdeva to izvērtēt, ņemot vērā informāciju par nepilnībām publiskajos iepirkumos par pārtikas piegādi Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām.

Aizsardzības ministrijai līdz šā gada 31.martam jāsagatavo informatīvais ziņojums par iespēju lauzt līgumu, lai to varētu izskatīt valdības sēdē 4.aprīlī.

Aizsardzības ministrija 17.marta pēcpusdienā ziņoja, ka aizsardzības ministre Ināra Mūrniece izdevusi rīkojumu uz laiku atstādināt no amata divas minētajā pārtikas iepirkumā iesaistītās amatpersonas.

Vienlaikus pret divām uz laiku atstādinātām amatpersonām tika sākta disciplinārlieta.

16.martā KNAB ziņoja, ka saistībā ar pārtikas iegādi bruņotajiem spēkiem aizturētas trīs personas. KNAB veica kriminālprocesus, tostarp 14 tiesas sankcionētas kratīšanas vairākās vietās Rīgā un citviet Latvijā. 3.martā KNAB sāka kriminālprocesu.

Aizsardzības ministrija sākusi iekšējo auditu saistībā ar armijas pārtikas iepirkumu 220 miljonu eiro apmērā. Ministrija informēja arī KNAB, prokuratūru un Valsts kontroli. Pārbaudi prokuratūrā veic Ģenerālprokuratūras Fizisko personu tiesību aizsardzības un valsts koordinācijas departaments.

Rojā reģistrētais uzņēmums Zītari LZ pērn decembrī saņēma līgumu par pārtikas piegādi Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) nākamajiem pieciem gadiem 220 miljonu eiro apmērā.

Iepirkumu komisiju vadīja Nacionālās apvienības (kur vada arī pašreizējā aizsardzības ministre Ināra Mūrniece) biedrs Ezeriņš. Ezeriņa tēvs uzņēmējs Normunds Lakučs savulaik pārstāvēja apvienības Tēvzemei ​​un Brīvībai”/LNNK intereses Privatizācijas aģentūrā un dažādu valsts uzņēmumu valdēs. 

Kā vēsta Firmas.lv, Zītari LZ pastāv jau 31 gadu un šobrīd pieder Laurai Zeltiņai un advokātam Modrim Supei. Tā patiesā labuma guvēja ir Zeltiņa, kura ieņem arī valdes priekšsēdētājas amatu. Kā liecina KNAB datubāze, pērn maijā Supe partijai Latvijas attīstībai ziedoja 2500 eiro, bet gadu iepriekš – 2000 eiro. Viņa 2015. un 2017. gadā partijai Gods kalpot Rīgai kopumā ziedojusi 10 000 eiro.

2021.gadā Zītari LZ apgrozījums bija 562 498 eiro, peļņa – 141 546 eiro. Gadu iepriekš apgrozījums veidoja 797 051 eiro, uzņēmums strādāja ar 62 399 eiro zaudējumiem. 2019.gadā apgrozījums bija 3 400 068 eiro un peļņa 31 800 eiro, savukārt 2018.gadā apgrozījums bija 2 314 098 eiro un peļņa 160 985 eiro. Arī iepriekšējos gados uzņēmuma apgrozījums pārsniedza divus miljonus eiro.

Uzņēmumam ir četras ēdnīcas Talsos un Rīgā, bistro Rojā un vairākas citas ēdināšanas iestādes. Uzņēmums ēdināšanas pakalpojumus galvenokārt sniedz uzņēmumam Rīgas satiksme un vairākām citām juridiskām un fiziskām personām. Pēc Firmas.lv datiem, uzņēmuma rīcībā ir deviņi transportlīdzekļi – četras vieglās, četras kravas automašīnas un viena piekabe.

Līgums ar Zītari LZ paredz loģistikas sistēmas izveidi, kas apvieno virkni pārtikas ražotāju un mazumtirgotāju, lai nodrošinātu pārtikas piegādi visām NBS nodaļām visā Latvijā. Saskaņā ar līgumu uzņēmumam jānodrošina nepieciešamās pārtikas piegādes pēc Nacionālo bruņoto spēku pieprasījuma, kā arī armijai nepieciešamās pārtikas ražošana un piegāde kara gadījumā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Previous post Putins un Sji Dzjiņpins tiekas Kremlī
Next post Mego samazina cenas augļiem un dārzeņiem