Lasīšanas Laiks:1 Minute(-s), 45 Sekunde(-s)

Pirms sešiem gadiem radiācijas drošības centra veiktie mērījumi bērnudārzā Auseklītis Limbažu novadā atklāja veselībai bīstamu radonu, kas var veicināt plaušu vēža attīstību. Tagad bērnudārzs ir slēgts, un pašvaldība, iespējams, gatavojas ēku pārdot, otrdien ziņoja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums Dienas ziņas.

LTV ziņoja, ka radona mērījumi tika veikti 2017. gadā, un tolaik koncentrācija bērnudārza vadītājas kabinetā bija vairāk nekā 1000 bekereļu, kas ievērojami pārsniedz Latvijā atļautos 200 bekereļus.

Radona koncentrācija telpās, kurās tika turēti bērni, bija zemāka, bet arī pārsniedza normu. Saskaņā ar LTV datiem bērni telpās ar paaugstinātu radona koncentrāciju bija uzturējušies sešus gadus.

Raidījums ziņoja, ka 2017. gadā, kad tika konstatēta ievērojami paaugstināta radona koncentrācija, bet pašvaldība neveica nekādus pasākumus. Bērnu vecāki LTV raidījumā pauda neizpratni, norādot, ka viņi nav bijuši publiski informēti par paaugstināto radona līmeni.

Bijušais Alojas mērs Valdis Barda (Zaļo un zemnieku savienība) LTV sacīja, ka pirms šādas informācijas saņemšanas nav zinājis, ka bērnudārzā ir bijusi ārkārtas situācija.

Bijusī bērnudārza “Auseklītis” direktore Sarmīte Freimane tam nepiekrīt. Kad viņa uzzinājusi, ka nedrīkst palikt kabinetā ilgāk par stundu.

paaugstinātas radona koncentrācijas dēļ, viņa vērsās pašvaldībā: “Lai viņi pat nemēģina to noliegt!”.

Bijušais Alojas domes izpilddirektors Aivars Krūmiņš LTV pastāstīja, ka viss esot atkarīgs no deputātiem – jau esot bijusi sagatavota tāme, kurā bija iekļauta ventilācijas sistēmas izveide: “Projekta vēl nebija, bet bija tāme projektam.”

Pašreizējais Limbažu novada pašvaldības izpilddirektors Artis Argalis LTV pastāstīja, ka lēmums ir pieņemts, un deputāti atzina, ka “bērnudārza šeit noteikti nebūs”.

LTV atgādināja, ka radons ir dabā sastopama zemes garozā esoša radioaktīva gāze, kas iekļūst telpās no zemes dzīlēm, plaisām sienās un var atrasties būvmateriālos. To var ilgstoši konstatēt telpās ar sliktu ventilāciju.

Valsts vides aizsardzības dienesta Radiācijas drošības centra direktore Dace Šatrovska LTV pastāstīja, ka šī gāze ir viens no riska faktoriem, kas var izraisīt plaušu vēzi. Radons bērnudārza ēkā, visticamāk, iekļuva caur pamatiem, kur tika izmantoti veci laukakmeņi.

Alojas bērnudārzs ir viena no 33 sabiedriskajām ēkām, kurās 2017. gadā tika konstatēts paaugstināts radona līmenis. Kopumā tika apsekotas 243 ēkas.

Bērni no Auseklīša pašlaik mācās citos bērnudārzos. Pagaidām vēl nav iespējams pateikt, vai viņu veselībai ir nodarīts kāds kaitējums.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Previous post Noziedzīga grupa Latvijā vēlējusies pārdot sev nepiederošu māju par 1,2 miljoniem eiro
Next post Pacientu parāds Stradiņas slimnīcai – 619 136 eiro